Aby zaprojektować sklep internetowy nie licząc wielu formalności powiązanych z bezpośrednim założeniem firmy trzeba zaprojektować sklep internetowy w Internecie. Bez tego nie będzie on funkcjonował w internecie, a to jest wszak jego kluczową domeną.

Ażeby to dokonać trzeba wytypować właściwe oprogramowanie własnego sklepu internetowego, hosting dla niego oraz domenę. Najtrudniejszym niemniej jednak punktem jest wybór oprogramowania, na jakim zaprojektujemy sklep. W tym aspekcie istnieje parę możliwości. Jest to zakup gotowego oprogramowania razem z utrzymaniem, zdobycie w globalnej przestrzeni darmowego oprogramowania, zakup oprogramowania bez utrzymania a także nabycie indywidulanego oprogramowania. Niesłychanie ważne jest dodatkowo to, że należy także stosownie wcześniej zastanowić się nad adresem internetowym pod którym pragniemy aby nasz sklep internetowy istniał.

Trzeba pamiętać, aby adres był łatwy do zapamiętania. Najlepiej gdy już nazwa wiąże się z specjalizacją jaką się pochłaniamy. Coraz trudniej jest jednakże zdobyć ciekawą domenę. Większość atrakcyjnych adresów jest już zarezerwowana, a odkupienie domeny od pośrednika jest bardzo kosztowne.