Transport na bliskie odległości, służący przeprowadzaniu przemieszczania materiałów i towarów na terenach zakładów przemysłowych, to szereg maszyn rozwiązujących rozmaite wymagania transportowe. Poza wielkogabarytowymi urządzeniami, takimi jak suwnice czy żurawie, są wśród nich maszyny mniejsze, wspomagające drobny transport na nieduże odległości, np. pomiędzy pojedynczymi stanowiskami pracy. Na ich potrzeby przygotowano sporą gamę rozwiązań z obszaru zestawów kołowych, usprawniających pracę w różnych sytuacjach.

Koła przemysłowe stosowane są w rozwiązaniach technicznych w różnych branżach przemysłu. Ich najpowszechniejszym zastosowaniem są wózki magazynowe różnego typu – taczkowe, a także do palet i widłowe. Innym przykładem zastosowania zestawów kołowych są przejezdne wciągarki bramowe oraz żurawiki mobilne. zestawów kołowych używa się także w urządzeniach, które powinny być często przemieszczane. Jest wśród nich różnego typu aparatura, urządzenia pomiarowe, maszyny medyczne oraz inne. Poza zestawieniami powszechnymi są one zazwyczaj wyposażane w zestawy kołowe dostosowane do działań, jakie będą przeprowadzane przy ich zastosowaniu.

W wytwarzaniu zestawów kołowych stosuje się różnego typu surowce, odpowiadające szerokiemu zakresowi wymagań. Surowcem używanym do dużych ciężarów oraz najtrudniejszych warunków temperaturowych, są zestawy kołowe wykonane z żeliwa. Koła przemysłowe do mniejszych ciężarów produkowane są z tworzyw sztucznych takich jak poliamid czy polipropylen.

Zależnie od zastosowań docelowych w zestawach kołowych stosuje się różną ich budowę, która przekłada się na ich funkcjonalność. Koła przemysłowe opracowane do urządzeń, od których spodziewa się dużej zwrotności, wyposażone są w łożysko umożliwiające ich skręt. Tego typu zestawy kołowe montuje się najczęściej jako jedną z dwóch par kółek, w które wyposażone jest urządzenie. W innych sytuacjach montuje się koła przemysłowe bez opcji skręcania, co gwarantuje urządzeniom stabilną jazdę.

Rodzaj surowca, z którego wykonany jest bieżnik koła przemysłowego ma znaczenie nie tylko w aspekcie różnych ciężarów, lecz także podczas uwzględniania związków, które są obecne w otoczeniu, w jakim pracuje urządzenie. Bierze się tu pod rozwagę tak łagodne, jak i silnie oddziaływające substancje, takie jak woda, zasady, benzyny oraz inne, mogące wpłynąć na kondycję oraz funkcjonowanie zestawów kołowych. Od ich działania zależna jest mobilność urządzeń w nie wyposażonych oraz bezpieczeństwo ich użytkowników.